W dniu 31.10.2016 przy współpracy z miastem zakończyliśmy projekt pt. „Z przyrodą za pan brat”
Celem projektu było zapoznanie dzieci w wieku przedszkolnym z otaczającym ich światem przyrody oraz nauczenie ich obserwacji otaczającego świata.
Na początku projektu, który trwał od 9.09.2016 do 31.10.2016 dzieci, wysiały rzeżuchę, koperek, szczypiorek, i inne warzywa.
Następnie zaprosiliśmy ekologa, który ma bogate doświadczenie i opowiedział uczestnikom w ciekawy i „namacalny” sposób jak dbać i pielęgnować rośliny, aby mogły rosnąć. Edukator przyniósł ze sobą na zajęcia różne okazy roślinności tj. mech, grzyby, gałązki, liście różnych drzew, szyszki oraz inne. Najpierw opowiedział o nich, a następnie dzieci otrzymały okazy do rąk i mogły je dotknąć, ale również obserwowały je przez lupy i mikroskop. Uczestnicy byli bardzo zaciekawieni, i zadawali dużo pytań. Nie zabrakło niespodzianki, którą był mały żuczek, którego dzieci obserwowały z zaciekawieniem „gołym okiem”, ale również pod lupą i binokularem.  Dnia 23 września dzieci wraz z opiekunami wyjechali do Ośrodka Leśnego Zaskroniec w Koczurach. Na początku został powitany edukator leśny, który opowiedział uczestnikom o  nadleśnictwie. Następnie dzieci przeszły ścieżką edukacyjną, po drodze oglądały, obserwowały i dowiadywały się o zwierzętach dziko żyjących w lasach, ich karmieniu i zwyczajach, dowiedziały się co to jest ochronka dla zwierząt i dlaczego jest tak ważna. Nie zabrakło gier i zabaw na świeżym powietrzu. Po zajęciach i zabawach uczestnicy  otrzymali poczęstunek. W dniach 27-30 września dzieci odwiedził edukator pan Rafał Łęcki. Na wstępnie krótko opowiedział o zwierzętach i sprzęcie z którego będą uczestnicy korzystać podczas wyprawy, dzieci wzięły w rękę lupy, lornetki i sprzęt przyniesiony przez ekologa i wyruszyli na wycieczkę do lasu. Dzieci miały możliwość obserwacji roślin i małych owadów oraz zwierząt w terenie. Uczestnicy byli bardzo zadowoleni, nauczyli się szukać pajęczyn, owadów, a co najważniejsze nauczyli się obserwować przyrodę z bliska, w taki sposób, aby nie niszczyć jej. Na początku listopada dzieci pojechały do Parku 1000-lecia. Edukator i specjalista w tej dziedzinie Pan Michał, opowiedział dzieciom o parku i o rosnących drzewach, jak wyglądają zimą a jak latem, dlaczego zrzucają liście, oczywiście nie obyło się bez pytań, na które odpowiadał. Dzieci oznaczyły drzewa tablicami, które obecnie służą wszystkim mieszkańcom, spacerującym po parku. Przewodnik po parku oprowadził dzieci i opowiedział o zwierzątkach, mieszkających w Mini ZOO. Uczestnicy mieli możliwość porównania roślinności i zwierząt znajdujących się w parku, lesie i gospodarstwie domowym. Na koniec wycieczki uczestnicy dostali poczęstunek. 11 października odbyła się lekcja edukacyjna na temat segregacji odpadów. Dzieci nauczyły się dlaczego, warto segregować śmieci i jak to robić prawidłowo, aby dbać o środowisko.
Podczas trwania projektu uczestnicy, korzystali z gier, książek zgodnych z tematyką, dbali o swoje uprawy i obserwowali ich wzrost, uszykowali sami zdrowe kanapki ze szczypiorkiem, koperkiem i rzeżuchą z własnej uprawy.
Na zakończenie projektu zaprosiliśmy gości, którzy uczestniczyli we uroczystym wręczeniu dyplomów.
Dzieci podczas projektu nauczyły się korzystać z  lup, lornetek, mikroskopu, siatek oraz innego sprzętu. Nauczyły się rozpoznawać drzewa. Wiedzą jak zachować się w lesie, parku, podczas wycieczek . Nauczyły się segregacji śmieci. Znają różnice pomiędzy parkiem a lasem, zwierzętami żyjącymi na wolnym wybiegu a w zagrodzie i naszych domach. Nauka poprzez zabawę, doświadczenia i wycieczki w teren dała uczestnikom szerszy pogląd na otaczającą ich przyrodę.

 

Krótka fotorelacja na stornie www.leszno24.pl